Aleksander ``max'' Matuszak


Prywatnie

Praca zespołowa
Praca zespołowa: dlaczego to nie działa?

Dydaktyka.

Coś niecoś o tym czego uczę (jeśli kogoś to interesuje).

UNIX

Polskie znaczki na stacji Sony


Raport wewnętrzny na temat lokalizacji w biomechanice

Wersja HTML

Linux

Było napisane:
W tej chwili na moim domowym PC 386SX z 4MB RAMu stoi Slackware w wersji dość historycznej: jądro 1.0.9.
ale teraz mój pecet to 486DX2-80 z 12MB RAMu i stoi na nim nowy Slackware 3.0.
Niestety nie mam czasu, aby porządnie go skonfigurować, ale na moje potrzeby jest to dostateczne. Daje mi ten komfort, że mam to samo środowisko w pracy i w domu.

Składanie tekstów

Przy okazji różnych prac, musiałem opanować składanie tekstów. Jako że z DOSem lub M$ Win stykam się sporadycznie trzeba było opanować odpowiednie narzędzia pod Unixem. Wbrew utartym przekonaniom, takowe istnieją i kwestia czy są lepsze czy gorsze od narzędzi rodem z M$ Win trąci trochę dyskusją "O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" (C) Prof. Stanisławski.
Są dwa powszechnie dostępne narzędzia: Każde ma swoją filozofię działania i każde jest dobre do pewnych typów tekstów.

LaTeX

LaTeX ma dwa oblicza: Jest to doskonałe narzędzie dla osób chcących napisać standardowy tekst typu artykuł lub raport, a nie mają ochoty zgłębiać tajników sztuki estetycznego i czytelnego składu. Jest także doskonałym narzędziem dla profesjonalistów.
Niestety, z filozofii LaTeXa wynika, że relatywnie trudno składa się tekst typu podanie, wniosek etc. Także niesympatyczną cechą LaTeXa jest niespójność z systemem operacyjnym, chociaż nowe dystrybucje dość zręcznie wykorzystują specyficzne cechy UNIXa dla usprawnienia pracy, czego przykładem może być dystrybucja teTeXa zainstalowana na riadzie

groff

groff jest procesorem tekstu opartym na koncepcji kodów otwartych, czyli funkcjonuje dokładnie tak samo jak Word, WordPerfect, AmiPro. Różnica jest w sposobie zapisu. We wszystkich pozostałych włączenie czcionki pogrubionej (bold), powoduje wstawienie do dokumentu niewidocznego znaczka. W groffie zamiast tego piszemy jawnie:
.B tekst pogrubiony
Jest to może mniej przejrzyste w pisaniu, ale ma dwie podstawowe zalety. Caly tekst jest w zwykłym ASCII, który jest perfekcyjnie przenośny między maszynami i systemami operacyjnymi oraz jest niewrażliwy na zmianę wersji programu obrabiającego. Źródłowe teksty opisów systemu pisane przez autorów Unixa - np. opis powłoki sh autorstwa niejakiego Bourne'a - przechodzą gładko przez groffa. Czy groff da się spolszczyć??

Mailery

Od początku grzebania się przy unixie maiłem kłopoty z mailerem. Żaden nie odpowiadał moim potrzebom. Obecnie używam mh zarówno samodzielnie jak i wewnątrz emacsa. On-line opis mh

Tips & tricks

Takie sobie rozmaitośc

Dokumentacja

Opis bison'a
Opis plotutils
Link do strony z dokumentacją w wersji HTML

Logo Linuxa




Aleksander ``max'' Matuszak <max@twins.pk.edu.pl>